Kommenteeri

Kaalust alla kiiresti!

Millised on minu kiiresti vormi saamise nipid ja kuidas üldse hindan  kui heas vormis olen? Kõige lihtsam on loomulikult vaadata kaalunumbrit või siis saan riiete järgi aru, et kas ruumi jagub või pigem pitsitab siit-sealt. Ja üldjuhul kui see viimane juhtub, siis on mulle üsna selge, et nüüd tuleb kiiresti midagi ette võtta!

Minu organism on regulaarse trenniga harjunud ja kuigi on perioode, kus trenni teen vähem, siis enam-vähem on füüsiline võimekus ja võhm püsinud sama. Küll aga ei saa seda öelda kaalu kohta.

Kui võrdlen ennast 20 ndates ja nüüd hilistes 30 ndates, siis kindlasti olen praegu paremas vormis kui kümme  aastat tagasi. Täna on mulle ka trennist saadav enesetunne kõige olulisem- ma ei ole nõus nälgima või ennast ülemäära piitsutama, et olla supervormis. See peab tulema hea tuju ja hea enesetundega. Elu ei ole pidev trenn ja/või  kellaaegade järgi söömine, aga nad mängivad olulist rolli tasakaalus ja täisväärtusliku elu elamisel.

Üsna vale on arusaam, et kui teed palju trenni, siis oledki juba heas vormis- oleneb muidugi, mida keegi selle hea vormi all silmas peab, aga nii nagu eelnevalt mainisin, siis üldjuhul otsustame ikkagi visuaalse pildi ja kaalunumbri järgi.  

Kuidas siis olla visuaalselt heas vormis?

Tunnistan ausalt, et pean ikka pidevalt selle nimel pingutama ja tihti läheb ka nii öelda „lappama“,  AGA kui olen otsustanud, ET NÜÜD, siis teen nii: 

 🌸TÕSTAN TREENINGUTE INTENSIIVSUST

Hakkan 2-3x nädalas jooksma. Kui jooksmisega on jäänud pikem vahe, siis teen enesetunde järgi vaheldumisi kõndimist ja sõrkjooksu ning kui jõuan rohkem, tõstan tempot. Lisaks sellele, et jooksmine annab hea enesetunde (teaduslikult tõestatud, et mõju ajule on antidepressantitega võrreldav),  kulutab jooks ka väga palju kaloreid. Tund aega mõõdukas tempos jooksmist kulutab kuskil 500 kcal, mis on juba pea kolmandik päevasest energiavajadusest.

Lisan raskust lihastreeningus. Üldjuhul teen lihasvastupidavust arendavaid treeninguid kahel korral nädalas (jah ma treenin ennast samal ajal kui juhendan online trenne) ja keha on sellega harjunud, selleks et ainevahetust „ergutada“ teen rohkem kordusi, valin harjutuste raskemad variandid ja 2 seeria asemel ikka 3 või lausa 4 seeriat.

Üks tõhus ja minu enda poolt välja mõeldud meetod, mida kasutan:

Valin välja  7 harjutust, millest 6 on lihasvastupidavust arendavad ja 1 intensiivne kardio ehk „võhma“ treeniv harjutus.

Teen järjest igat harjutust 30 sekundit, harjutuste vahel puhkan 10 sekundit ja selliselt järjest 2x läbi.

Siis valin samal põhimõttel uued 7 harjutust ja teen samamoodi 2x läbi.

Ja siis panen järjest kõik need 14 harjutust kokku ja teen 1x läbi.

Selliselt kulub trenniks aega vaid 30 minutit ehk kiire ja tõhus treening.

🌸SÖÖN TEADLIKUMALT

Et kaal langeks pean olema energia mõttes defitsiidis ehk siis sööma vähem, aga samas kui tõstan treeningute intensiivsust, siis vajan jälle rohkem energiat, sest muidu lihtsalt ei jõuaks trenni teha.

Siinkohal on hästi oluline jälgida, et milliseid süsivesikuid tarbid. Tarbin rohkem kiudainerikkaid ehk liitsüsivesikuid ja kombineerin neid samaaegselt valkude ja rasvadega. Nii ei tõuse veresuhkrutase ülemäära kõrgele ja kõht püsib kauem täis. Need on näiteks täisteratooted, tatar, juur-ja köögiviljad. On suur vahe, kas sööd vahepalaks ainult porgandit või kombineerid seda näiteks hummuse dipiga.

Puuviljad on küll tervislikud, aga sisaldavad enamjaolt palju suhkrut ja nende tarbimisel pean pigem piiri. Küll aga kasutan smuutides ohtralt marju, mis on tervislikud ja kalorivaesed. Smuutide juures soovitan jälgida, et kasutaksid ka midagi valgurikast- olgu selleks siis keefir või kollageenipulber jms.; midagi, mis sisaldab häid rasvu- avokaado, chia-seemned jms.

Kiudaine- ja vitamiinirikkad nö supertoidusegud on ka omal kohal ja aitavad smuutides rikastada nii maitset kui sisu. 

Jooksupäevadel söön teadlikult rohkem ja nii öelda „laen“ end energiarikaste süsivesikutega 3-4 tundi enne jooksma minekut. See tagab selle, et mul on jooksmiseks piisavalt energiat, aga kõht ei ole liiga täis. 

Kõige raskem osa on pidada piiri õhtusöögiga, aga paraku on see väga suure kaaluga, sest kui hommiku- ja lõunasöögi kalorid tarbin päeva jooksul kenasti ära, siis õhtul enam nii aktiivne ei ole ja kõik üleliigne pannakse magamise ajal kenasti tallele ehk muudetakse minu kehas rasvaks.

Selleks aga, et mul õhtul oleks võimalik piiri pidada pean päeva jooksul kindlasti sööma korraliku lõuna ja ka vahepala enne õhtusööki. Nii kui see osa jääb vahele, siis on kohe ka õhtul isu suurem.

Kindlasti on abiks juua enne õhtusööki klaas vett, mis omakorda annab mahtu ja täiskõhutunne saabub kiiremini. 

Joon rohkem vett. Trenni ajal ja enne ja pärast trenni on vee joomine mulle väga tavapärane ja ka oma hommikuid alustan alati klaasi sooja (sidruni)veega, aga kui soovin oma ainevahetust eriti ergutada ja mõned kilod kaotada, siis joon teadlikult rohkem vedelikku terve päeva jooksul. Vesi paneb kõik liikuma ja aitab väljutada jääkaineid.

Ei ole  meetodi, mis toimib kõigile ega neid kõige õigemaid harjutusi, aga on reegel, mis kehtib alati- söö vähem ja liigu rohkem! Ei midagi uut, aga vahel on vaja et keegi tuletab meile seda sõbralikult meelde :)

Kui soovid liituda personaalse 8 nädalat kestva online treeningprogrammiga, kus hoian Sul pidevalt kätt pulsil, et sa rajalt kõrvale ei kalduks ja suudaksid motivatsiooni hoida, siis vaata siia https://kristifitness.ee/e-pood/teeningprogramm/personaalne-programm

Lisa kommentaar

Email again: