Kommenteeri

Kuidas kiirendada ainevahetust?

Teed trenni, sööd tervislikult, ent muutust ei näe? Põhjus võib olla aeglases ainevahetuses. 9 nõuannet, kuidas kiirendada oma ainevahetust.


Mis asi see ainevahetus ehk metabolism üldse on? Lühidalt näitab ainevahetuse kiirus kui palju energiat keha päeva jooksul kasutab ehk kui palju kaloreid keha kulutab. Kalorite kulutamine on tegelikult kogum organismis toimuvatest  keemilistest reaktsioonidest. Elutegevuseks vajab keha erinevaid orgaanilisi aineid ja paljut sünteesib keha ise. Ent selleks on vaja energiat. Ja energiat saame toidust. 

Süsivesikud, valgud ja rasvad mängivad siin kõik olulist rolli. Metabolism ehk ainevahetus jaotub omakorda kaheks vastandlikuks protsessiks- sünteesimis – ja lõhustumisprotsessideks ehk midagi kasvab ja midagi kahaneb, raku tasandil nimetatakse neid protsesse anabolisimiks ja katabolismiks. Nooremas eas on ülekaalus sünteesimis- ehk kasvamisprotsessid, keskeas on need protsessid tasakaalus ja vanemas eas on ülekaalus lõhustumis- ehk kahanemisprotsessid.

Liiga intensiivne treening, stress, magamata ööd, haigused kõik suurendavad kataboolseid ehk lõhustumisprotsesse kehas ja selleks et anaboolsed ehk sünteesimisprotsessid saaksid käivituda, peavad kahanemisprotsessid enne maha rahunema. Ka ebapiisav energia ehk vähene toidu saamine on keha jaoks kataboolne seisund. Tihti on kaalulangetajate põhiprobleemiks see, et kaal ei lange, kuna nad ei söö piisavalt ehk ei saa piisavalt energiat.

Süsivesikud on keha jaoks esmane energiaallikas, rasvadel on oluline roll hormonaalse tasakaalu säilitamisel, valkudel on organismis  ehituslik funktsioon.

Valkudest saab organism aminohappeid, mida on organismis 15-20% ja mis on vee järel organismis 2.kohal ja mis mõjutavad põhimõtteliselt kõiki kehafunktsioone. Kui kehas ei ole piisavalt aminohappeid, siis rakkude uuenemine aeglustub.

Kas teadsid, et ainevahetus hakkab aeglustuma umbes 30.ndates eluaastates ja seda peamiselt seetõttu, et lihasmass hakkab vähenema? Kuigi vananemine on keha jaoks loomulik protsess, siis saad ise väga palju oma ainevahetuse kiirendamiseks ära teha.

9 nõuannet, kuidas kiirendada ainevahetust:

1.     SÖÖ VAHEPALU

Tasakaalustatud vahepalade söömine aitab reguleerida veresuhkrutaset. Kui jätad vahepalad söömata, siis langeb veresuhkur liiga madalale ja tekib suurem isu süsivesiku- ja kalorirohkeid ampse haarata (küpsised, kommid, puuviljad jm.). Need omakorda kergitavad veresuhkru liialt kōrgele ja tekib üles- alla jo-jo efekt ehk avastad end jälle ja jälle uut ampsu suhu pistmas.

Kui sööd liiga vähe ja harva, siis käivitub kehas “ellujäämisinstinkt”, mis hoiab igat kalorit kiivalt kinni. Suur kaloridefitsiit omakorda aeglustab ainevahetust.

2.     JOO VETT

Kuna organism koosneb suures osas veest, siis piisav vee joomine hoiab ka vedeliku tasakaalu normis ja ainevahetuse kiire. Vesi aitab kehast välja viia erinevaid jääkaineid, mis on ainevahetuse lõpp-produktid. Alusta hommikut klaasi sidruniveega. Sidrunivesi aitab kaasa maksa puhastusprotsessidele ja kui sidrunivett juua enne sööki, aitab see tasakaalustada organismi veresuhkrutaset ja „käivitada“ ainevahetust.

3.     TEE LIHASTREENINGUT

Mida rohkem on kehas aktiivset lihaskudet, seda rohkem kaloreid su keha kulutab ka nii öelda passiivses olekus ehk siis kui sa mitte midagi ei tee ehk seda kiiremaks ainevahetus muutub. Lihased on parim viis muuta oma keha rasvapõletusmasinaks!

4.     SÖÖ VALKU

Valgud sisaldavad eluks vajalikke aminohappeid ja aitavad nii kiirendada rakkude uuenemisprotsesse ja ainevahetust. Valgud on lihaste peamine ehitusallikas ja aitavad tekitada täiskõhutunnet kauemaks. Minimaalne päevane kogus valku on 1g valku 1 kg kohta ehk kui kaalud 60 kg, siis peaksid tarbima minimaalselt 60 g valku päeva jooksul.

5.     LISA KANEELI

Mõõdukas koguses (umbes 1 tl päevas) kaneeli lisamine toitudele- kohvile, pudrule, smuutile jm. aitab langetada veresuhkrutaset ja kaneelil on ka tugev põletikuvastane ja immuunsust tugevdav toime.

6.     TEE KÜLMAPROTSEDUURE

Külm dušš, jääaugusuplus, krüoteraapia jm. külmaga seonduvad kehaprotseduurid aktiveerivad ainevahetuse, alandavad veresuhkrutaset, parandavad unekvaliteeti. Külma mõjul saab keha kasutada koheselt pruuni rasvkudet, mis aktiveerub külma mõjul ja millel on võime genereerida soojust ja põletada valget keharasva

7.     TEE HIIT TREENINGUT

High intensity interval training ehk kõrge intensiivsusega intervalne (=koormus vaheldub) treening on tõeline ainevahetuse käivitaja! Juba 10-12 minutiline kõrge intensiivsusega treening tõstab oluliselt kalorikulutust treeningu ajal ja seda valdavalt süsivesikute arvel, ent eriti efektiivne on pärast sellist treeningut toimuv järelkulutus, mis toimub just rasvade arvelt. Kokkuvõttes on HIIT treening super ainevahetuse kiirendaja.

8.     LISA TŠILLIT

Lisa toitudele (ka näiteks smuutile) tšillihelbeid, cayenne pipart. Tšillil on ainevahetust kiirendav mõju tänu selles sisalduvale kapsaitsiinile.. On avastatud, et tšillis sisalduv kapsaitsiin avaldab mõju sümpaatilisele närvisüsteemile, aidates kiirendada ning reguleerida ainevahetust ja vähendada söögiisu ning isu rasvaste toitude järele.

9.     SÖÖ RASVA

Heade rasvade söömine (pähklid, mandlid, avokaado, kala) on oluline hormonaalse tasakaalu säilitamisel ja hormoonid omakorda reguleerivad ainevahetuse kiirust, ka rasvlahustuvad vitamiinid vajavad rasva, et imenduda. Ehk et selleks et ainevahetus saaks normaalselt toimida on vaja süüa häid rasvu.

Kui soovid personaalset nõustamist  nii treeningute kui toitumise osas, siis VAATA SIIA.

Lisa kommentaar

Email again: